Czym są książki fantasy?

Czym są książki fantasy?

By : -

Czym są książki fantasy?

Istnieje bardzo wiele gatunków literackich. Na półkach księgarni i bibliotek znaleźć można najróżniejsze pozycje książkowe, należące do danej kategorii. Obecnie bardzo popularnym i lubianym gatunkiem jest literatura fantasy.

Co to jest literatura fantasy?

Książki fantasy charakteryzują się wprowadzeniem do fabuły powieści elementów baśniowych, niespotykanych w rzeczywistym świecie. Już od najdawniejszych czasów ludzie wierzyli w najróżniejsze bóstwa i mityczne stworzenia. W dzisiejszych czasach wyobrażenia o nich zostały przeniesione właśnie na strony książek z tego gatunku. Główną cechą książek fantasy jest obecność bajkowych postaci, które nie występują w zwykłym świecie. Należą do nich przykładowo elfy, trolle, krasnoludy, anioły i demony i wiele innych. 

Jakie są najpopularniejsze książki z tego gatunku?

Człowiekiem, który zapoczątkował istnienie literatury fantasy, był J. R. R. Tolkien. Stworzył on jedną z najbardziej znanych serii powieści tego gatunku, która stała się inspiracją dla niezliczonych dzieł innych autorów. Mowa tu oczywiście o „Władcy pierścieni”. Jest ona idealnym przykładem literatury fantasy – akcja powieści rozgrywa się w baśniowym świecie zamieszkanym przez wymyślne stworzenia, a na każdym kroku można natknąć się na obecność różnych sił nadprzyrodzonych. Innym przykładem serii fantasy jest „Pieśń lodu i ognia” George’a R. R Martina. Podobnie jak w książce Tolkiena, i tam na każdym kroku spotykane są wymienione wcześniej elementy charakterystyczne dla literatury fantasy.

Czy warto czytać książki z tego gatunku?

Czytanie książek fantasy stanowi świetną zabawę zarówno dla nastolatków, jak i dla osób dorosłych. Ich fabuła jest tak skonstruowana, że nie sposób się od nich oderwać, co sprawia, że pochłonięcie takiej pozycji w ciągu kilku wieczorów nie stanowi żadnego wyzwania. Bajkowe światy, w których dzieje się akcja powieści, pobudzają wyobraźnię czytelnika. Warto pamiętać również o ogólnych korzyściach płynących z czytania, takich jak poszerzenie zasobu znanego słownictwa.