Darmowe podręczniki – dla kogo?

Darmowe podręczniki – dla kogo?

By : -

Darmowe podręczniki to marzenie każdego rodzica. Niestety, nie są one dostępne dla każdego ucznia. Jednak będąc rodzicem dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, możecie ze spokojem odetchnąć. To wielkie obciążenie domowego budżetu nie dotyczy was i waszych dzieci.

Dlaczego podręczniki dla uczniów szkół podstawowych są za darmo?

Podręczniki do nauczania w szkole podstawowej wszystkich przedmiotów z wyjątkiem religii oraz etyki, zakupowane są dla uczniów przez szkołę. Dzieje się tak ze względu na rządowy program pomocy uczniom oraz dzięki dofinansowaniu podręczników przez państwo. Taki program funkcjonuje już od kilku lat i w roku szkolnym 2021/2022 funkcjonował będzie nadal. To ważny program, który na okres uczęszczania dzieci do danej klasy udostępnia im podręczniki na zasadzie wypożyczenia, zaś ćwiczenia uzupełniające do podręczników przekazywane są dzieciom na własność. Rodzice nie muszą zatem zaprzątać sobie głowy zakupem podręczników, poza etyką lub religią. Każdy podręcznik, czy to do nauki języka obcego, biologii, czy podręczniki do geografii https://tantis.pl/geografia-podreczniki-liceum-technikum-c5294 wypożyczane są dzieciom przez szkolną bibliotekę, a po zakończeniu roku szkolnego oddawane przez dzieci.

W których klasach podręczniki otrzymywane są za darmo?

Program dofinansowania podręczników wspiera uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej. Oznacza to zatem, że każdy uczeń szkoły podstawowej, zarówno publicznej, jak i prywatnej, otrzyma wsparcie w postaci kompletu darmowych podręczników i ćwiczeń. Program obejmuje wszystkie klasy szkoły podstawowej, a zatem uczniów klas od 1 do 8.

Czy wszystkie podręczniki w szkole podstawowej są za darmo?

Podręczniki darmowe obejmują wyłącznie te publikacje, które dotyczą przedmiotów obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Oznacza to, że rodzice muszą zakupić podręczniki do religii, etyki, a także do nauki drugiego języka obcego, który najczęściej pojawia się już w 4 klasie. Płatne są również wszystkie podręczniki, z których dzieci korzystają w szkołach ponadpodstawowych. Są to zatem podręczniki do liceum, technikum oraz do szkół branżowych.