Dlaczego warto czytać kryminały?

Dlaczego warto czytać kryminały?

By : -

Dlaczego warto czytać kryminały?

Książki kryminalne od lat cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników. Co roku na rynek wydawniczy trafia spora dawka nowości w wielu językach świata. Gatunek ma swoich wiernych wielbicieli, ale można sięgać po niego okazjonalnie. Pojawia się pytanie czym spowodowany jest ten fenomen. Dlaczego zarówno autorzy jaki i książkowe mole wybierają właśnie kryminały.

Wyjątkowa forma

Jest kilka powodów, dla których warto przystąpić do lektury książek kryminalnych. Oferują one przede wszystkim pełną paletę emocji. Towarzyszące czytelnikowi napięcie błyskawicznie przemienia się w niepokój, niepewność, a nawet strach. Konsternacja, ciekawość, chwilowa ulga, takie falowanie gwarantuje dynamika akcji charakterystyczna dla gatunku. Kryminały to doskonała okazja do poznania twórców o wyjątkowym kunszcie literackim. Skomplikowana konstrukcja i misja przedstawienia logicznego powiązania wielu wątków przy jednoczesnym ukryciu rozwiązania zagadki wymaga talentu, a pozwala na stworzenia arcydzieła.

Jeszcze bardziej wyjątkowa treść

Dobre książki kryminalne potrafią wyjątkowo zaangażować czytelnika w przedstawianą w nich historię, nie tylko dzięki poziomowi adrenaliny, ale także na możliwość aktywnego uczestnictwa w rozwikływaniu zagadek. Czytając kryminał siłą rzeczy, zaczyna się typować potencjalnych sprawców przestępstw, pojawiają się rozważania „co ja bym zrobił jako śledczy?”, lektura staje się zabawą, rozwijającą wyobraźnię, ale także umiejętność łączenia faktów, czy w ogóle zauważania szczegółów niewidocznych na pierwszy rzut oka.

Osoby interesujące się psychologią, dostrzegą w kryminałach kolejne walory. Sposób przedstawiania przez autorów portretów przestępców, sposób działania detektywów i innych śledczych jest ciekawym spojrzeniem na działanie człowieka w sytuacjach nietypowych lub wyobrażenia o takich działaniach. Dodając jeszcze do tego tajniki pracy w policji, metody badania śladów i sekrety świata przestępczego tworzą gatunek, w którym każdy znajdzie interesujący go element. Warto choć raz w życiu sięgnąć po dobry kryminał i przeżyć to na własnej skórze.