Co zrobić, gdy dziecko boi się korzystać z piaskownicy?

Co zrobić, gdy dziecko boi się korzystać z piaskownicy?

By : -

Co zrobić, gdy dziecko boi się korzystać z piaskownicy?

Większość dzieci uwielbia zabawy w piasku. Zwykle trudno wyciągnąć maluchy z placu zabaw a zwłaszcza z dostępnej tam piaskownicy. Zabawy w niej są kreatywne, pełne pasji i nie nudzą się szybko, tym bardziej, jeśli maluch może budować zamki i babeczki z kolegami, oraz koleżankami. Są jednak pociechy, które z jakiegoś powodu nie chcą korzystać z takiej formy rozrywki a nawet panicznie boją się piaskownicy. Przyczyn może być wiele, jednak najważniejsze jest to, że są sposoby na przełamanie tych fobii. Alternatywą dla tradycyjnego piasku jest kinetyczny piasek do stosowania w domu. Dzięki jego zastosowaniu można oswoić dziecko z taką formą zabawy.

Dobrze znana przestrzeń

Maluchy najlepiej czują się w domu. Własne cztery ściany dają poczucie bezpieczeństwa, które jest warunkiem koniecznym, by dziecko w ogóle zechciało w jakikolwiek sposób eksperymentować z nowymi formami zabawy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet jeśli maluch boi się piaskownicy na placu zabaw, to jednak zechce z niej skorzystać w domu. W domu jest mama i tata, ukochane zabawki, bezpieczny azyl. Początkowo zabawa w przygotowanej domowej kuwecie z piaskiem może przypominać dotykanie stopą powierzchni wody, zanim ktoś zdecyduje się na naukę pływania, ale metoda małych kroków do przełamywania lęku dziecka idealnie się nadaje.

Dla dziecka, które nie lubi się brudzić

Pociechy, które nie lubią tradycyjnej piaskownicy bardzo często źle reagują na piasek oblepiający ich skórę. Czują wówczas poważny dyskomfort, który może spowodować, że zrażą się bardzo szybko do tej formy zabawy. Piasek kinetyczny, choć jest mokry i konsystencją przypomina plastelinę, nie brudzi i łatwo schodzi z rączek czy nóżek. Dzięki niemu malec może się przekonać, że nic mu nie grozi.

Dla dziecka, które boi się robaków

Jeszcze inną przyczyną, dla której mali odkrywcy omijają piaskownice na placach zabaw może być obecność małych żyjątek typu mrówki. Jedne dzieciaki zupełnie nie zwracają uwagi na przechadzające się obok robaczki, inne reagują płaczem i strachem. Lęków dziecka nie należy oczywiście lekceważyć. Dlatego też, jeśli latorośl bardzo boi się owadów, piasek kinetyczny jest najlepszym rozwiązaniem (znajdziesz w tantis). Nie ma sensu potęgować w dziecku traum, choć warto mu tłumaczyć, że jest bezpieczne zarówno korzystając z kuwety z piaskiem w domu, jak i z klasycznej piaskownicy na podwórku.

Na zmienne warunki atmosferyczne

Największą zaletą proszku kinetycznego jest to , że można go używać zawsze, ilekroć dziecku przyjdzie na to ochota. Nie mają tu bowiem znaczenia czynniki zewnętrzne. Wielu dzieciom brakuje piasku zimą, kiedy korzystanie z piaskownicy na dworze jest wykluczone. Właśnie wtedy stworzenie własnej domowej piaskownicy jest najbardziej uzasadnione i wskazane. Deszcz, śnieg czy porywisty wiatr nie muszą już skazywać dzieci na nudę. Bawienie się proszkiem kinetycznym w domu stanowi dobrą alternatywę dla oglądania bajek lub grania w potyczki planszowe a dla rodziców jest szansą na chwilę spokoju, i relaksu przy ulubionej kawie.